Chłoniaki nieziarnicze

Trzeba podkreślić, że chłoniak nieziarniczy często rozwija się w ukryciu i może umiejscowić się w każdym miejscu w organizmie. Stąd wynikają tak różne objawy zależne od lokalizacji chłoniaka nieziarniczego. Bywa tak, że chory trafia do szpitala w zaawansowanym stadium chłoniaka nieziarniczego, z objawami poza węzłowymi:

  • żółtaczka
  • utrata wagi, niestrawność, ból brzucha
  • świąd skóry
chłoniaki

Sposoby leczenia chłoniaka zależą od ich rodzaju. Niektóre rodzaje chłoniaków np. chłoniaki o przebiegu przewlekłym (to są chłoniaki z małych limfocytów, chłoniaki grudkowe czy chłoniak strefy brzeżnej) – raczej nie powodują bardzo uciążliwych objawów, więc nie wymagają agresywnego leczenia. Dorze dobrane leczenie pozwala im godnie żyć, chociaż większości z tych nowotworów nie można skutecznie wyleczyć. Niestety kolejne wznowy choroby są bardzo często i wówczas kolejny raz powinno być wprowadzane leczenie, o nawet stosunkowo mało obciążające organizm, powtarzane w razie potrzeby, zapewnia pacjentom poprawny komfort życia przez wiele lat.

Chemioterapia to agresywna metoda leczenia docierająca do prawie wszystkich komórek ludzkiego organizmu, stosowana w przypadku nowotworów złośliwych.

Radioterapia to metoda, która ma na celu zniszczenie komórek nowotworowych przy pomocy promieniowania jonizującego w ograniczonym i z góry zaplanowanym polu. Radioterapia to jedyna metoda leczenia chłoniaków w przypadku gdy objawy choroby ograniczają się do jednego obszaru ciała np. powiększone węzły chłonne po jednej stronie.